Charitní komunitní zahrada RYBKA

V Dobrovolnickém centru Diecézní charity Brno se nám v roce 2022 podařilo pronajmout si zanedbaný pozemek v zahrádkářské kolonii v Brně Kohoutovicích. Ten přetváříme s pomocí dobrovolníků na ekologickou zahrádku. Charitní komunitní zahrada 🐟 slouží pro dobrovolníky, kteří zde mohou pěstovat zeleninu, ovoce a květiny. Chceme, aby zahrádka byla místo setkávání dobrovolníků a pořádání akcí.  Dobrovolníci zde mohou trávit čas se svými klienty, např. v rámci programu Dobré ❤️ domů, kdy navštěvují osamělé lidi doma nebo spolu vyráží na vycházky.


Nejbližší akce

středa 19.července 17:00

WORSKHOP O VERMIKOMPOSTOVÁNÍ

aneb jak si z vlastních odpadů vytvořit kvalitní hnojivo.

Jakub Filip z vermikompostovani.cz vás sezámí s přeměnou biologického odpadu na vermikompost pomocí kalifornských žížal. Povíme si něco o základech vermikompostování a probereme všechny výhody i nevýhody. Jakub vám také vyvrátí mýty a ukáže příklady vermikompostování, jak na zahradě tak i přímo v bytě.


čtvrtek 7.září 17:00

WORKSHOP O PŘÍRODNÍCH ZAHRADÁCH A JEDLÝCH PLEVELECH + VÝROBA SEMÍNKOVÝCH BOMB

aneb jak si uspořádat svůj prostor a zpestřit si jídelníček.

Hanka Zuchnická z Nadace Partnerství vás seznámí s principy navrhování přírodních zahrad okolo svého domu, na balkoně nebo na parapetu. Zabrousíme i na téma jedlých plevelných rostlin. Co si z nich připravit, jaké jsou účinky a možnosti použití. Nebude chybět ani výroba semínkových bomb, které si můžete odnést s sebou jako dárek.


Program na zahradě květen - říjen 2023

  • 4 workshopy na ekologická témata
  • stavba bylinkové spirály
  • stavba skleníku
  • likvidování plotu
  • montování boudy na nářadí
  • budování kadibudky

Podpoř zahradu


Kontakt

Email: jana.pruskova@brno.charita.cz

Tel: 739 003 860


Fotogalerie


Spolupráce

Máte zájem zapojit se do našeho projektu Charitní komunitní zahrady RYBKA? Jsme otevření více druhům spolupráce. Jste firma a chcete u nás uspořádat Dobrovolnický den? Není problém. Chcete u nás uspořádat přednášku? Ekologická témata vítána.  Kontakt: jana.pruskova@brno.charita.cz

Od podzimu 2022 organizujeme s Mezinárodní školou Brno workshopy pro studenty. Díky nim vzniklo již ohniště, vyvýšený záhon a bylinková spirála.

V roce 2023 u nás proběhlo firemní dobrovolnictví společnosti KBC, kdy u nás tým 9 lidí pomohl s úklidem, přesazováním sazeniček, budováním záhonů, skládáním kompostéru apod.


Partneři

Líbí se vám náš projekt a chcete ho podpořit sponzorským darem? Dejte vědět. Kontakt: jana.pruskova@brno.charita.cz

Statutární město Brno nás v roce 2023 podpořilo v rámci dotace Podpora projektů ekologické výchovy ve městě Brně. Díky Brnu vznikne návrh zahrady, budeme mít kompostér, pařeniště nebo skleník. Také se můžete těšit na přednášky či workshopy na ekologická témata.

SAKO Brno nám v roce 2023 poskytlo přistavění kontejneru jako sponzorský dar. Díky nim bude v naší zahrádce uklizeno.

Firma Agro Tuřany nám v roce 2023 darovala trvalky, bylinky a keře nad rámec naší objednávky, a tak se v to naší zahradě díky nim zazelená. 

Firma Ecolandia.sk.s.r.o. nám v roce 2023 darovala krásnou dřevěnou kadibudku se srdíčkem. Díky nim si na naší zahradě můžou dobrovolníci zachovat důstojnost :).